Dieta przyszłej mamy

Dieta przyszłej mamy

Jeśli chodzi o odżywanie przyszłej mamy najlepiej zadbać o codzienne menu już na etapie planowania dziecka. Im bardziej zrównoważona i zdrowa dieta tym lepiej odżywiony jest organizm, może więc również magazynować zapasy, które  z pewnością zostaną wykorzystane podczas ciąży.

Każda ciężarna kobieta rozmyśla jakie będzie jej dziecko, jak będzie wyglądało, jaki będzie miało charakter itd. Chce też zapewnić mu wszystko co najlepsze. Bardzo starannie przygotowuje wyprawkę dla dziecka, pokoik dziecinny czy też albumy na przyszłe zdjęcia maleństwa. Jednak prawdziwa troska o zaspokojenie wszystkich potrzeb dziecka rozpoczyna się już podczas trwania ciąży. Kiedy kobieta dba o swoją dietę, która wpływa także na zdrowie i rozwój dziecka. Odpowiednie menu pozwoli też zachować dobra formę nawet kiedy brzuszek będzie już całkiem spory.

Przede wszystkim warto pamiętać, że dobre odżywianie w ciąży nie oznacza spożywania dużych ilości jedzenia. Tak naprawdę zapotrzebowanie na większą ilość kalorii wzrasta dopiero w drugim trymestrze ciąży. Znacznie ważniejsza jest tutaj jakość niż ilość. Poza tym istotna jest różnorodność. Trzeba pamiętać też, że w codziennym menu muszą się znaleźć białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i sole mineralne. Wszystkie produkty powinny być świeże oraz jak najmniej przetworzone. Najlepiej wybierać więc pełnoziarnisty chleb, ciemny ryż i kasze. Dobrze jest również unikać zbyt dużych ilości tłuszczu, co oznacza kupowanie chudych serów, wędlin, jogurtów czy mleka. „Zdrowsze” tłuszcze natomiast znajdują się na przykład w oliwie. Świeże owoce i warzywa są bardzo ważnym elementem diety kobiety ciężarnej, ale trzeba uważać na ich pochodzenie. Ważne aby nie były spryskane chemicznymi substancjami.  Czasami lepiej zastąpić je mrożonkami. Bardzo istotne jest picie dużych ilości niegazowanej wody mineralnej. Nawadnia organizm i poprawia funkcjonowanie nerek.

W ciąży wzrasta zapotrzebowanie na wapń, żelazo i kwas foliowy. Najlepszym źródłem wapnia jest nabiał. Żelazo znajduje się głównie w czerwonym mięsie, żółtkach jaj, rybach. Jeśli chodzi o kwas foliowy najlepiej przyjmować go w tabletkach, gdyż nie jest znane żadne bogate jego źródło.

Są pewne rzeczy, które kobieta w ciąży powinna wyeliminować ze swojego menu. Nie powinna jeść surowego mięsa, ryb i jajek. Nie są również polecane sery pleśniowe. Wszelkiego rodzaju słodycze, chipsy, fast foody również nie są szczególnie zalecane w ciąży. Bezwzględnie należy zrezygnować z picia alkoholu. Najlepiej unikać też kawy i słodkich napojów gazowanych.