Katar i leczenie

Katar i leczenie

Zioła:

3 razy dziennie przed posiłkami pij po filiżance wywaru z krwawnika, szałwii i dziurawca (wymieszaj po 20 g ziól, łyżkę mieszanki zaparz w szklance wrzątku).

Kąpiel

50g kwietu lipy, 30g kłącza tataraku, 20g kwiatu mniszka, 20g kwiatu lawendy, 20g kwiatu wrzosu

Zioła wymieszać i zalać 2l gorącej wody. Ogrzewać pod przykryciem (nie doprowadzając do wrzenia) przez 30 minut. Przecedzony napar wlać do wanny i dopełnić wodą do 1/3 objętości wanny. Czas kąpieli 15-25 minut. Po kąpieli należy położyć sie do łóżka.

Inhalacja

Po 2-3 łyżeczki ziół: tymianek, macierzanka, szałwia, pączki sosny i jodły. Z mieszanki wziąść 2-3 łyżeczi i zalać szklanką wrzątku i po kilku sekundach nakryc szklankę lejkiem. Wdychać parujący płyn nosem przez 20 minut. Uważać aby się nie oparzyć.

Aromatoterapia:

Inhalacja

Do naczynia z gorącą wodą wkropl 2-3 krople olejku sosnowego lub eukaliptusowego. Nachyl się nad naczyniem, przykrywając głowę ręcznikiem. W tej pozycji głęboko oddychaj przez 5-10 minut (dzieci połowę czasu).

Kąpiel przy katarze

Do wanny z ciepłą wodą dodaj olejki: lawendowy 3 krople, eukaliptusowy 4 krople, mięty pieprzowej 1 kropla, rozmarynowy 1 kropla, goździkowy 1 kropla.

Kąpiel powinna twać 15-30 minut. Po kapieli należy wytrzeć ciało ręcznikiem ale nie spłukiwać.

Inne:

Syrop na katar

100g świeżego chrzanu, 100g miodu, soku syropu,1/2szklanki przegotowanej letniej wody. Chrzan zetrzeć, zalać przegotowaną letnią wodą, odstawić na 1/2 godziny. Następnie wycisnąć sok przez płócienną chusteczkę i zalać sokiem lub miodem (proponuję miód, gdyż jest bardziej wartościowy, dobrze wymieszać, przetrzymywać w ciemnych butelkach. Stosować dwa razy dziennie po łyżeczce.

Kąpiel nóg

W początkowej fazie kataru warto przygotować kąpiel z dodatkiem soli leczniczych. Dobra jest sól iwonicka, bocheńska lub z Morza Martwego. Po kąpieli, w osuszone stopy, dla lepszego efektu wcieramy odrobinę olejku z dziurawca i wkładamy wełniane skarpetki.

Okłady gorczycowe

Na dwie szmatki flanelowe nasypać zmielonej gorczycy, owinąć nimi stopy i nałożyć wełniane skarpety. Trzymać nogi w gorczycy możliwie długo (1-2 godziny). Po zdjęciu okładów przez pewien czas szybko chodzić. Najlepiej stosować zabieg przed spaniem.

Syrop przeciw katarowi

Zagotuj pół litra soku z czerwonej kapusty, ćwierć litra miodu i pięć gram szafranu. Pij po łyżeczce syropu kilka razy dziennie.