Aromaterapia dla ciała i duszy

Aromaterapia dla ciała i duszy

Aromaterapia znana jest od wieków w wielu kulturach. Miała znaczenie obrzędowe (kadzidła, odpędzanie duchów) oraz pielęgnacyjno-relaksujące (łaźnie). Wpływ olejków eterycznych i innych substancji zapachowych znany jest również współczesnej medycynie. Olejki z powodzeniem stosowane są w chorobach górnych dróg oddechowych, schorzeniach skóry czy bólach mięśniowych. Mają różnorakie działanie, można spotkać je w mydłach do higieny intymnej (olejek z drzewa herbacianego i olejek cynamonowy mają działanie antygrzybiczne i antybakteryjne, szamponach (olejki cytrusowe mają właściwości rozjaśniające włosy jasne), kremach na cellulitis (spora ilość olejków ma działanie rozgrzewające i poprawiające mikrokrążenie). Oprócz gotowych kosmetyków możemy nabyć olejki w czystej postaci i wykonywać własne mieszanki.

Przy stosowaniu olejków należy pamiętać o kilku zasadach:

Olejki to substancje silnie działające, nie należy kupować olejków niewiadomego pochodzenia. Zawsze przed aplikacją należy zapoznać się z przeciwwskazaniami. Niektórych olejków nie można stosować w ciąży, przy chorobach serca lub żylakach. Informacja o zastosowaniu i przeciwwskazaniach znajduje się najczęściej na opakowaniu lub dołączonej ulotce

Olejków nigdy nie stosujemy na skórę bez rozcieńczenia olejem bazowym, stężony olejek może poparzyć skórę i wywołać silne podrażnienie a nawet zostawić trwały ślad na skórze. Jako oleju bazowego możemy użyć dowolnego oleju zimnotłoczonego: z oliwek, z róży, z awokado, z nasion winogron.

Niektóre schorzenia serca i układu krążenia a także ciąża czy alergie wymagają konsultacji lekarskiej przed rozpoczęciem aromaterapii.

Jak korzystać?

Kominki zapachowe służą do rozpylania olejku w powietrzu, stosowną ilość olejku rozcieńczamy w kilku łyżkach wody i wlewamy do kominka. Zapalamy świeczkę i cieszymy się aromatem. Sesja powinna trwać od pół godziny do godziny. Odpowiednio użyte olejki mogą zminimalizować migrenę, poprawić samopoczucie, oczyścić drogi oddechowe, wspomóc terapię depresji i nerwic.

Kąpiele z olejkami to błogosławieństwo dla skóry. Odpowiednią ilość olejku (zgodnie z informacjami na opakowaniu) dodajemy do ciepłej wody. Kąpiel powinna trwać do pół godziny. Skóra będzie nawilżona i napięta a nakładanie balsamu staje się zbędne.

Masaże wykonujemy rozcieńczając olejek eteryczny olejkiem bazowym. Można masować całe ciało, również twarz i skórę głowy. Masaż nie powinien trwać dłużej niż godzinę i nie krócej niż 15 minut.

Które olejki na jakie problemy?

Słodko pachnące olejki jak: waniliowy, z drzewa różanego, z róży damasceńskiej, z kwiatu pomarańczy, geraniowy mają działanie uśmierzające problemy psychiki: nerwice, depresje, stany lękowe, napady paniki. Stosowane codziennie stanowią uzupełnienie terapii farmakologicznej i psychoterapii. Pomagają też zdrowym osobom w napadach gorszego humoru, stresie.

Olejki: miętowy (działanie chłodzące), rozmarynowy, cytrynowy, eukaliptusowy, z drzewa herbacianego i cynamonowy (działanie rozgrzewające) pomogą w przypadku zmęczonych, potliwych i skłonnych do obrzęków nóg i stóp.

Olejki: cyprysowy, geraniowy, grejpfrutowy, paczulowy, jałowcowy pomogą na zmagania z cellulitem. Stosowane regularnie w postaci masaży zmniejszą ilość odłożonego pod skórą tłuszczu, ujędrnią i wygładzą skórę a także poprawią mikrokrążenie.